Poul Rewitz vinder kandidatklassen

Stort tillykke til vores formand der har vundet kandidatklassen DM 2020 med 6/7, efter 4/4 mødte han højst ratet, Jacob Carstensen, det faldt ikke så heldigt ud, og de stod lige inden de sidste 2 runder, her var vores mand klar og vandt begge partier, Jacob måtte afgive et halv point i sidste runde, og hermed kunne Poul sikre sejren med stilrent spil.

Vores andre 2 kandidater Martin og Lars havde begge en rigtig dårlig turnering, men det glemmer vi og glæder os over Pouls super flotte resultat

Se partierne på Chess24

Sidste parti

Kandidatklassen Direkte link
#   Navn Rating Elo 1 2 3 4 5 6 7 Po Pl We Rn Eo En
1 IM Jacob Carstensen
Brønshøj Skakforening
2331 2350
13
½
21
1
12
½
10
1
8
1
5
1
14
½
2 5 2341 5,10 2354
2 FM Martin Matthiesen
Skakklubben af 1968
2317 2301
14
½
16
½
7
½
9
0
18
½
19
1
23
1
4 8 – 9 5,3 2291 5,05 2280
3 FM Tim Jaksland
Hillerød Skakklub
2288 2247
15
1
12
½
4
0
17
½
16
½
14
0
20
½
3 13 4,9 2250 4,43 2218
4 WIM Lena Georgescu 2276 2276
16
½
14
1
3
1
8
0
9
½
10
½
17
1
5 0 2276 4,38 2278
5 FM Niels Nørskov Laursen
Brønshøj Skakforening
2240 2247
17
½
13
½
15
½
6
½
11
1
1
0
9
0
3 14 3,95 2221 3,87 2230
6 Jan Nordenbæk Pedersen
Hillerød Skakklub
2238 2238
18
0
22
1
16
½
5
½
14
0
20
½
19
½
3 16 4,8 2202 4,67 2205
7 Lars Hansen
Skakklubben af 1968
2210 2217
19
½
17
1
2
½
13
0
21
0
23
0
24
1
3 18 4,55 2179 4,42 2189
8 FM Poul Rewitz
Skakklubben af 1968
2210 2222
20
1
11
1
10
1
4
1
1
0
12
1
13
1
6 1 3,6 2276 3,65 2269
9 Mogens Henrik Thuesen
Brønshøj Skakforening
2209 2210
21
0
19
1
23
½
2
1
4
½
13
0
5
1
4 8 – 9 3,95 2210 3,86 2213
10 Henrique Rey Malde
Skakklubben Evans
2204 2201
22
1
18
1
8
0
1
0
17
1
4
½
21
1
4 4 2214 3,77 2216
11 WFM Ellen Fredericia Nilssen
Køge Skakklub
2192 2209
23
1
8
0
21
0
19
1
5
0
18
0
22
½
20 4,4 2154 4,39 2171
12 Sigfred Haubro
BMS Skak
2180 2163
24
1
3
½
1
½
21
1
13
½
8
0
16
½
4 7 3,7 2186 3,48 2173
13 Peter Thorsbro
Furesø Skakklub
2143 2165
1
½
5
½
18
1
7
1
12
½
9
1
8
0
3 2,9 2177 3,02 2195
14 Nicolai Kistrup
Caïssa Gladsaxe
2122 2128
2
½
4
0
19
½
23
1
6
1
3
1
1
½
6 2,65 2166 2,65 2202
15 WFM Esmat Susanne Guindy
Fredericia Skakforening
2118 2131
3
0
24
1
5
½
16
0
23
½
22
½
18
0
22 3,7 2094 3,73 2106
16 Jens Kølbæk
Nørresundby Skakklub
2108 2114
4
½
2
½
6
½
15
1
3
½
21
½
12
½
4 10 2,55 2137 2,67 2141
17 Casper Yukun Liu
BMS Skak
2104 2155
5
½
7
0
20
1
3
½
10
0
24
1
4
0
3 17 2,8 2108 3,26 2145
18 Adesh Easwaralingam
Fredericia Skakforening
2089 2110
6
1
10
0
13
0
24
½
2
½
11
1
15
1
4 11 2,75 2114 2,88 2155
19 Claus Rossen
Viborg Skakklub
2082 2099
7
½
9
0
14
½
11
0
22
1
2
0
6
½
21 2,55 2081 2,67 2096
20 Elena Gerassimovich Steffensen
Aalborg Skakforening af 1889
2062 2081
8
0
23
0
17
0
22
1
24
1
6
½
3
½
3 19 3,05 2061 3,08 2079
21 WFM Ellen Kakulidis
Skakforeningen ØBRO
2061 2073
9
1
1
0
11
1
12
0
7
1
16
½
10
0
12 2,15 2088 2,27 2098
22 Filip Martin Kierulf Hou Holm
Nordre Skakklub
1997 2010
10
0
6
0
24
0
20
0
19
0
15
½
11
½
1 24 2,35 1957 2,36 1956
23 Paulius Meskenas
Køge Skakklub
1985 2032
11
0
20
1
9
½
14
0
15
½
7
1
2
0
3 15 1,8 2014 2,13 2067
24 Jeppe Hald Falkesgaard
Brønshøj Skakforening
1972 1984
12
0
15
0
22
1
18
½
20
0
17
0
7
0
23 2,25 1950 2,21 1956

Skriv et svar